Hazırlıklar Başlasın! Yılbaşı Sofrası Kuruyoruz: 3-4 Kişilik Kallavi Bir Sofra Kaç Lira Tuttu?

10 gün kaldı ve yeni yıla geri sayım başladı. Umutların her yıl tekrar ettiği ancak fakir 31 Aralık gecesi ekmeğini yediğinde 1 Ocak’ta kendine gelince yerle bir olduğu yeni yıl ortamında, sevdiklerimiz ve ailemizle birlikte bir yılbaşı sofrası kuralım, dertlerden arınalım dedik. Fiyatlara bakınca yine dert sahibi olacağımız kesin ama olsun, dedik ya ‘Umut fakirin ekmeği.’ Gelin soframızı kurmaya yardım edin; söz, para istemiyoruz.

31 Aralık gecesi her yıl 7’den 77’ye içimizi umutla doldururken, 1 Ocak sabahında gerçeklerle yaşamaya devam etsek de zor geçen 2023’ün ardından sevdiklerimizle geçirilen güzel vakitler için sofra başında toplanalım mı?

Bu sofranın maliyetini her yıl hesaplasak da geriye sardıkça umutlar yerini hayal kırıklıklarına bırakmaya devam ediyor. Gelin 2023’ü geride bırakırken, 2024’e 3-4 kişilik masamızda nasıl maliyetlerle başlayacağımızı hesaplayalım.

Hindi fiyatlarıyla başlamak adettendir. Şöyle nar gibi kızarmış bir hindiyi sevdiklerimizle yemek için 3-4 kişiye yetecek şekilde yarım hindinin hazır pişmişi iç pilav da içeren paketlerle yaklaşık 1.400 liraya geliyor.

Hindi bize gelmez, adetimiz değil diyenlere de diğer uçamayan kanatlı, beyaz et alternatifimiz piliç ya da tavuk olacaktır. Yine aynı şekilde hazır pişmiş alırım diyenlere iç pilavlısı yaklaşık 1000 lira, kendin yaparım diyenler için de yaklaşık 250 liraya alır yaparsınız ama buna iç pilav masrafını da eklemek koşuluyla. İç pilav mı? Buyurun şöyle?

Kestaneli bir iç pilavı evde kendim mis gibi yaparım diyenlere, yağ ve gaz fiyatı olmadan, uğraşısını da saymadan yaklaşık 250 liraya mal edebilirsiniz.

Malum kestanenin kilosu 150, bademin kilosu 300 lira. E bunun pirinci, baharatı, kuş üzümü de cabası.

İster alkollü ister alkolsüz, mezesiz bir yılbaşı sofrası olmaz. Şöyle en bilineninden, her yerde bulunacak, kolay yollu 4-5 meze ne kadar olur dersiniz?

Haydarinin kilosu 400 TL, humus 300 TL, Amerikan salata 225 TL, çiğ köfte 215 TL, şakşuka da 270 TL, hepsinden yarım kilo desek?

Şöyle tam yağlı, tuzlu bir Ezine beyaz peyniri olmadan olur mu? Olmamalı. Kilosu en azından 300 TL. Ondan da ver yarım kilo.

Salatasız masaya oturulmaz! Mevsim salataya ne katalım dilersiniz? Biz marul, kırmızı lahana, havuç temelinde ilerledik. Onun da fiyatı 120 lirayı buldu. Yağı, limonu fiyata katmadan salataya döktük sadece.

İçecekleri aldınız mı? Biz aldık. Alkolsüz gazlı gazsız şöyle ortaya karışık büyük boylar yaklaşık 100 lira tuttu.

Alkol kısmına girersek, olayın boyutu başka bir yöne evrilecek ama yılbaşı gecesi de kimileri için keyif olabiliyor. Bir büyük de masada bulunsun diyenler 550-600 TL’yi gözden çıkaracak. Biz de üzümden gideriz kırmızı severiz diyenler için en kötü tat 150 lira ama üst sınır herkesin kesesine kalmış. Almanların milli içeceğinden olsun derseniz en kötü 1 şişe 45 TL.

Yemeğimizi yedik TV karşısında çerezimizle tombalamızı oynayalım derseniz; kilosu 400 TL.

Portakal, elma soymadan yılbaşı gecesi geçer mi? diyenler için dev hizmet! Elma, armut, portakal ve muz 1’er kilodan 150 lira tuttu bile.

Baklavayla geceyi tatlıya bağlayalım. Kilosu ortalama 200 liradan aldık 1 kilo da baklavamızı.

Kasaya geldik, hesabı ödemeye! Temassız geçecek mi bakalım?

Hindili alkolsüz menümüz: 3 bin 300 TL,  

Tavuklu alkolsüz menümüz: 2 bin 900 TL, 

Hindili alkollü menümüz: 3 bin 950 TL, 

Tavuklu alkollü menümüz: 3 bin 550 TL tuttu.

Tüm fiyatlara ve enflasyonda yükseliş beklentisine karşın 2023’te yaşanan tüm zorlukları geride bırakarak, alım gücümüzün artacağı bir 2024 dilemek bize düşer. Fiyatlar ne olursa olsun, sofranız hep bereketli ve mutlu olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x